#Публічні діячі (PEP)
Реєстр національних публічних діячів (ПЕП)
LIGA ZAKON
LIGA ZAKON
Навігація по сторінці
У цій статті ми розказуємо як перевіряти публічних діячів.

Чим більше влади має персона - тим більше спокуса нею зловживати. Саме тому, органи контролю звертають особливу увагу на політично значущих осіб (ПЕП). 

Це люди, які мають значну політичну/суспільну вагу в своїх країнах або міжнародних організаціях. Фінансові установи зобов'язані перевіряти таких осіб, щоб запобігти незаконним операціям. 

Що таке PEP(ПЕП)? 

“Політично значуща особа” походить від англійського “politically exposed person”  або "PEP". Це особа, яка займає важливу суспільну роль або посаду. Через свої обов'язки вона може бути більш вразливою до таких злочинів, як хабарництво, корупція або відмивання грошей.  

Як наслідок, вважається, що ці люди становлять високий ризик для фінансових установ та певних професій (рієлторів, страховиків тощо). 

Існує кілька типів політично значущих осіб: 

 • Національні публічні діячі - це ті, хто обіймає важливі державні посади в Україні. На національному рівні до цієї групи належать такі особи, як глава держави, уряду, держслужбовці найвищих рангів. 
 • Іноземні політично значущі особи - це особи, які обіймають важливі державні посади в інших країнах. У міжнародному контексті до них відносяться глави держав або урядів, вищі посадові особи. 
 • Діячі, що виконують політичні функції в міжнародних організаціях , класифікуються як ПЕП міжнародних організацій. До них відносяться високопосадовці в ООН, НАТО та інших подібних організацій, судді міжнародних судів тощо. 

А також: 

 • Родичі: Якщо особа пов'язана з політиком кровними чи родинними зв'язками, вона також класифікується як ПЕП. 
 • Найближче оточення: Так само під визначення підпадають ті, хто має тісні професійні/cоціальні зв'язки з публічними діячами. 

Важливо зазначити, що статус публічної особи не означає автоматичну причетність до злочинної діяльності. Однак, зважаючи на підвищений ризик, фінансові установи повинні проявляти обережність і вживати відповідних заходів обачності при роботі з такими клієнтами. 

Кого вважати PEP? 

Національне законодавство про публічних осіб в першу чергу представлене Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 6 грудня 2019 р. No361-ІХ (далі — Закон ПВК/ФТ). 

В ньому чітко визначений перелік осіб, які відносяться до різних категорій ПЕП: 

 • Так, національними публічними діячами є: Президент України, Прем'єр-міністр України, члени Кабінету Міністрів України та їх заступники; держслужбовці категорії “А”; Голова та члени правління Нацбанку; члени керівних органів політичних партій; вище військове керівництво, судді ВС та ін. 

Так само деталізуються й інші категорії публічних діячів, та членів сімʼї, які підпадають під статус політично значущої особи.  

Органи, що контролюють сферу фінмоніторингу в Україні представлені Нацбанком, Мінфіном, НКЦПФР, Державною службою фінансового моніторингу України. 

Як довго особа є ПЕП? 

Це питання не має чіткої відповіді ні в міжнародній (зокрема в стандартах FATF), ні в українській законодавчій практиці.  

Навіть після припинення повноважень, PEP-и перевіряються більш ретельно з боку фінустанов, аніж звичайні клієнти. Тож фактично статус публічного діяча прикріплюється до особи назавжди.   

На те є обґрунтована причина: адже навіть після складання повноважень колишні політики можуть мати значні важелі впливу, звʼязки з чинними представниками влади тощо. Втім, в експертному полі точиться дискусія наскільки доцільною є така практика. Чи всіх колишніх високопосадовців відносити до категорії? Чи потрібно продовжувати поглиблені перевірки щодо членів сімей та найближчого оточення? 

Але якщо зняти часовий проміжок - виникають ризики. Адже банк може скласти хибне уявлення, що особа більше не є ризиковою з точки зору корупції, хоча вона може продовжувати управляти незаконно отриманими статками та навіть чекати завершення політичної карʼєри щоб скористатись брудними коштами. 

Саме тому, для кожного клієнта рекомендується застосовувати ризик-орієнтований підхід. Це міжнародний “золотий стандарт” в фінмоніторингу, який можна сформулювати наступним чином: кожну особу варто сприймати як окремий кейс, і проводити перевірку настільки, щоб впевнитися у відсутності ризиків.  

Згідно із новим Законом ПВК/ФТ та рекомендаціями Нацбанку, статус публічного діяча не має встановленого проміжку часу і фактично залишається за особою назавжди. Втім, після 12 місяців після складання повноважень, фінустанови можуть переглянути ступінь ризику при взаємодії з таким клієнтом.  

Єдиний реєстр публічних діячів  

Згідно з останніми вимогами до закону про фінмоніторинг (Закону ПВК/ФТ), в Україні запровадили Єдиний державний реєстр національних публічних діячів, що полегшить перевірку ПЕП фінустановами та спростить контроль для суб'єктів фінмоніторингу. 

За ведення реєстру PEP відповідатиме Держфінмоніторинг. 

Однак наразі точних строків створення Реєстру немає, тож варто слідкувати за роз'ясненнями регуляторів. 

Зобов'язання банку 

Процедури фінмоніторингу для банків визначаються в Постанові НБУ №65.  

Зокрема, регулятор ставить наступні вимоги до банків при взаємодії з ПЕП: 

 • Розробити внутрішні процедури для виявлення приналежності осіб до категоії PEP, 
 • Застосовувати ризик-орієнтований підхід (зокрема, визначати перелік і кількість джерел потрібних для перевірки, періодичність перевірок, механізми перевірок достовірності отриманої інформації), 
 • Вживати заходів при надінні послуг публічним особам (дозвіл керівника, встановлення джерел статків, порядок здійснення поглибленого моніторингу) 
 • Задокументувати всі внутрішні процедури у внутрішніх документах з питань ПВК/ФТ 
 • Вживати заходів навіть після припинення особою повноважень (при цьому триваючі ризики враховуються не менш ніж 12 місяців), доки не переконається у відсутності ризиків. 

Навіщо перевіряти ПЕП? 

Перевірка політично значущих осіб відіграє вирішальну роль для мінімізації ризиків фінустанов.  

Звичайно, не кожна публічна особа порушує закон. Але можливість зловживання владою та впливом робить її більш ризикованим клієнтом. Перевіряючи впливових персон, компанії проявляють обачність, гарантуючи, що їхні операції залишаються прозорими та етичними. 

Уряди та корпоративний сектор надають особливого значення політично значущим особам (PEP) у своїх зусиллях по боротьбі з відмиванням грошей. Аутентифікація клієнтів має вирішальне значення для запобігання незаконним діям, включаючи операції з корумпованими політичними діячами та режимами, що перебувають під санкціями. Усвідомлюючи масштаби цієї проблеми, країни посилюють своє регулювання та запроваджують більш суворі покарання за порушення. 

У 2022 році глобальні санкції, накладені на корпорації через неналежне запобігання відмиванню грошей, зросли більш ніж на 50%. Ця активізація суттєво вплинула на фінансовий та банківський сектор, де було накладено штрафів на суму 5 мільярдів доларів. 

PEP-перевірки є не лише законодавчою вимогою, але й свідченням відданості установи дотриманню найвищих стандартів фінансової доброчесності. Вони слугують стримуючим фактором проти корупції та неетичної поведінки, зміцнюючи фундамент довіри, на якому будуються ділові відносини. 

Які установи повинні проводити фінансовий моніторинг? 

Вимогам фінансового моніторингу, зокрема в частині ПЕП, підлягають усі організації, що надають фінансові послуги. Це банки, кредитні спілки, страхові компанії, рієлтори, аукціонні будинки та ін. 

Надаючі фінансові послуги ПЕП, та проводячи з ними фінансові операції, ці компанії мають вжити відповідних заходів, що вимагає регулятор. 

Переваги перевірки ПЕП з рішеннями від LIGA ZAKON 

LIGA ZAKON пропонує комплексні рішення, які об'єднують різні потоки даних для перевірки фізосіб та контрагентів. Інформаційно-аналітична платформа LIGA 360 дозволяє за лічені секунди отримати доступ до вичерпної інформації, щоб гарантувати надійність ваших клієнтів: 

 • Повне досьє компанії. 
 • Інформація про бенефіціарів та керівників. 
 • Історія компанії. 
 • Перебування в санкційних списках. 
 • Зовнішньоекономічна діяльність та останні фінансові показники. 
 • Негативні згадки в ЗМІ. 
 • Візуальний інструмент для виявлення ділових зв'язків, навіть якщо вони приховані в складних посередницьких ланцюжках. 
 • Функції моніторингу для підтримки вашої бази даних PEP в актуальному стані. 

Завдяки LIGA 360 ви можете робити обґрунтований вибір при взаємодії з новими суб'єктами господарювання та без зусиль відстежувати будь-які зміни. 

В розділі "Декларації" ви побачите звʼязок компанії з публічними персонами:

 1. Субʼєктами декларування (фізичні особи, діяльність яких пов'язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, які зобов'язані подавати декларації згідно Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»).
 2. Публічними діячами (фізичні особи, які здійснюють публічні функції, визначені Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»).

Питання та відповіді

Що таке перевірка PEP? 

Це процес оцінки того, чи ризиковано надавати послуги конкретній особі зі статусом ПЕП, оскільки вона має більше шансів отримати свої статки незаконним шляхом завдяки високій посаді. 

Чому бізнесу варто ретельніше перевіряти PEP? 

У більшості країн фінустанови зобов'язані перевіряти, кому вони надають послуги. Це є частиною заходів із запобігання фінансовим злочинам та відмиванню коштів. Недотримання вимог може призвести до великих штрафів і зашкодити іміджу організації. 

Публічні діячі (ПЕП) вважаються особами, що мають високий ступінь ризику - тож банки мають перевіряти їх ретельніше. 

Як проходять перевірки PEP? 

Глибина перевірки ПЕП в кожному конкретному випадку різна. Як правило, вона включає перевірку публічних записів фізичних осіб та їхніх звʼязків, а також звернення за роз'ясненнями, якщо певні транзакції здаються підозрілими.  

#Публічні діячі (PEP)
Наступні кроки
LIGA ZAKON
LIGA ZAKON
24.05.2024, 10:49
У цій статті розказуємо про процедуру KYC, як вона працює в Україні, та на що варто звертати увагу компаніям.
LIGA ZAKON
LIGA ZAKON
24.05.2024, 10:37
У цій статті ми розглянемо які існують типи вимог, і чому їх так важливо дотримуватися компаніям.